Abú Zabí 24. června (ČTK) – Spojené státy odmítají plán Teheránu na zpoplatnění plavby v Hormuzském průlivu. Podle Washingtonu by byl takový krok v přímém rozporu s mezinárodním právem, které vybírání poplatků v mezinárodních vodách zakazuje. Během svého prvního blízkovýchodního turné od únorového vypuknutí války s Íránem to novinářům v SAE oznámil šéf americké diplomacie Marco Rubio. Otázka námořního mýtného je přitom jednou z hlavních třecích ploch v rámci vznikající prozatímní dohody mezi oběma státy.
Teherán chce zpoplatnit klíčovou námořní trasu, jednání s USA pokračují
Írán na zpoplatnění strategické námořní trasy striktně trvá. Teherán podle Reuters souhlasil, že plavba bude prvních 60 dní od podpisu bezplatná, náklady ale uhradí z vlastních zdrojů. Právě do poloviny srpna – tedy během zmiňované šedesátidenní lhůty – mají obě velmoci čas na dotažení definitivní dohody, jejíž základy začali diplomaté řešit uplynulý víkend ve Švýcarsku. Finální dokument má kromě námořních pravidel vyřešit také osud íránského vysoce obohaceného uranu nebo uvolnění íránských miliard zablokovaných v zahraničí kvůli americkým sankcím.
Rubio míří za arabskými spojenci USA, řešit má napětí s Íránem
Ministr zahraničí USA Marco Rubio plánuje o detailech vyjednávání mluvit s klíčovými arabskými partnery v regionu. Jeho diplomatická cesta, která potrvá do čtvrtka, zahrnuje kromě Spojených arabských emirátů také Kuvajt a Bahrajn. Všechny tři státy patří mezi tradiční spojence Washingtonu. Během nedávného válečného konfliktu se tak samy staly terčem íránských raketových a dronových útoků.
Teherán tehdy údery na jejich území obhajoval přítomností amerických vojenských základen, z nichž USA vedly útoky proti Íránu. Arabské státy navíc těžce zasáhla íránská blokáda Hormuzského průlivu, který je naprosto klíčovou tepnou pro jejich export ropy do celého světa.


