Praha 26. června (ČTK) – Dlouhotrvající extrémní vedra vyhánějí spotřebu elektrické energie v datových centrech nahoru až o 100 procent. Provozovatelé totiž musí technologie masivně chladit. Podobně roste kvůli nepřetržitému klimatizování spotřeba elektřiny také u jednotlivých mobilních vysílačů. Tropické teploty navíc škodí i samotným chytrým telefonům, kterým prokazatelně klesá výkon, trpí jejich baterie a zkracuje se celková životnost.
Operátoři nasazují ve vedrech na vysílače klimatizace
Technologie potřebují ke správnému fungování optimální teplotu. Operátoři proto na vysílače montují klimatizace, které v těchto dnech běží klidně celý den. „V každém extrémním případě navíc aktivujeme interní tým, který dokáže okamžitě zasáhnout, například pokud by kvůli extrémním vedrům vypadlo napájení či chlazení,“ uvedla mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.
Náporu veder jsou přizpůsobené i samotné mobilní sítě. Mluvčí Vodafonu Lenka Do vysvětluje, že v zimě společnosti využívají takzvaný free cooling, tedy chlazení bez zapojení kompresorů. V letních měsících však technici bez strojního chlazení optimální provoz neudrží. Jakmile teploty například v noci klesnou, systém automaticky přepne na úspornější režim.
Zpomalený procesor i stopka na displeji. Tropická vedra dávají mobilům zabrat
Chytré telefony zvládají bez problémů mrazy, tropy jim ale dávají pořádně zabrat. Výrobci proto doporučují držet přístroje v prostředí do 35 stupňů Celsia. Podle Veroniky Zachariášové z O2 má sice elektronika vestavěné obranné mechanismy, ale ty uživatele nepotěší. Přehřátý mobil začne záměrně tlumit jas, zpomalí procesor a odmítne se nabíjet, někdy se na displeji rovnou objeví stopka s varováním. K takovému kolapsu přitom stačí nechat telefon chvíli za čelním sklem zaparkovaného auta. Ta pravá zatěžkávací zkouška navíc teprve přijde, meteorologové totiž varují, že o víkendu rtuť teploměru v Česku pokoří čtyřicítku. Pro citlivé technologie to tak bude extrémní test odolnosti.


