Brno 26. června (ČTK) – Trestní stíhání v takzvané bitcoinové kauze, ve které čelí obvinění bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek, jeho tehdejší náměstek Radomír Daňhel a advokát Kárim Titz, je definitivně pravomocné. Žalobce Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) totiž zamítl jejich stížnosti proti stíhání jako nedůvodné. Trojici mužů, které policisté vyšetřují na svobodě, hrozí v případě odsouzení pět až 12 let vězení.
Obvinění v bitcoinové kauze neuspěli. Žalobce zamítl jejich stížnosti
Proti tomuto rozhodnutí už obvinění nemohou podat žádný další opravný prostředek. Žalobce před verdiktem detailně prošel jak samotná usnesení, tak dosavadní důkazy a námitky obviněných. „Státní zástupce NSZ stížnosti obviněných zamítl jako nedůvodné, neboť dospěl k závěru, že trestní stíhání obviněných začalo důvodně a v souladu se zákonem,“ informoval na webu první náměstek nejvyšší státní zástupkyně Zdeněk Kasal.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili trojici na začátku května ze zneužití pravomoci úřední osoby a z praní špinavých peněz. Pavel Blažek, který kvůli této aféře loni rezignoval na ministerský post, vinu odmítá. Serveru Novinky.cz dříve řekl, že se v souvislosti s loňským darováním bitcoinů cítí naprosto nevinný.
Policie propojuje bitcoinový dar ministerstvu s trestnou činností Jiřikovského
Celý případ se točí kolem loňského neobvyklého kroku, kdy ministerstvo spravedlnosti přijalo miliardový bitcoinový dar od Tomáše Jiřikovského. Toho přitom justice už dříve odsoudila za zpronevěru, nedovolené ozbrojování a obchody s drogami. Sám Jiřikovský sedí ve vazbě. Policie ho v této kauze obvinila už loni, a to konkrétně z provozování darknetového tržiště Nucleus Market a legalizace výnosů z trestné činnosti. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci pod vedením Radima Dragouna spojilo aktivity Jiřikovského i samotný bitcoinový dar pro ministerstvo do jednoho velkého vyšetřování.



