Olomouc 23. června (ČTK) – Kam v Olomouci lidé chodí rádi a kterým místům se naopak kvůli pocitu nebezpečí vyhýbají? Odpovědi na tyto otázky nově sbírá olomoucká radnice pomocí interaktivního portálu s takzvanými pocitovými mapami. Web, na kterém mohou lidé sami označovat problematické nebo oblíbené lokality, vznikl ve spolupráci s katedrou geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Získané poznatky magistrát využije jako podklad pro své budoucí investice a strategické plánování.
Pocitové mapy nejsou novinkou. Olomouc navazuje na zkušenosti Brna a Ostravy
Nová aplikace není prvním on-line nástrojem, který Olomouc k monitoringu města využívá. Úspěšně provozuje i webové aplikace zaměřené na parkování, otevřená data, infrastrukturu nebo dopravu. Pocitové mapování, které jako praktické rozšíření městského datového portálu představil Tomáš Burian z odboru informatiky, navíc není v Česku novinkou. Podobný systém, který zapojuje veřejnost do veřejného dění a přináší nový pohled na městský prostor, už dobře znají například obyvatelé Brna či Ostravy.
Lidé mohou radnici upozornit na problémy i pochválit příjemná místa
Celý princip interaktivního webu je jednoduchý. Uživatelé na digitální mapě zvolí konkrétní bod, ke kterému následně připíší svůj postřeh, pocit nebo zkušenost. Snadno tak mohou upozornit na lokality s komplikovanou dopravou, místa, kde by si přáli více stromů, nebo naopak vyzdvihnout zóny, kde se cítí příjemně a bezpečně. Kromě samotného zaznamenávání názorů portál nabízí také přehled o metodice celého výzkumu, informace o jednotlivých projektech a výsledky šetření, která ve městě proběhla již v minulosti. Statistická data tak radnice díky tomu obohatí o bezprostřední zkušenosti samotných Olomoučanů.



