Filmová komise se rozpadá. Čtyři z pěti členů rezignovali kvůli krokům ministra Klempíře

Praha 23. června (ČTK) – Čtyři z pěti členů komise Cen ministerstva kultury za kinematografii rezignovali na své funkce. Důvodem je nesouhlas s kroky ministra Oty Klempíře (za Motoristy) ohledně České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Podle odcházejících filmařů se ministr stal tváří vládního záměru na zestátnění médií veřejné služby, čímž vystavuje obě instituce politickému tlaku a ohrožuje jejich nezávislost. Pod prohlášení se podepsali Kateřina Svatoňová, Michaela Pavlátová, Roman Vávra a Ondřej Kepka.

Zásahy do ČT mohou poškodit celý audiovizuální sektor, varují filmaři

Odcházející členové komise varují, že vládní plány naruší stabilní a předvídatelné fungování České televize. To podle nich negativně ovlivní celou domácí audiovizuální tvorbu, která je na finanční i dramaturgické spolupráci s ČT přímo závislá. Filmaři zároveň vyjádřili nesouhlas s dalšími kroky vládní koalice, které podle jejich názoru ohrožují svobodnou kulturu v zemi.

Konec poplatků a miliardové škrty. Spor o budoucnost veřejnoprávních médií sílí.

Rozbuškou současného sporu je rozhodnutí vlády zrušit dosavadní systém televizních a rozhlasových poplatků a nahradit ho přímým financováním ze státního rozpočtu. Tento vládní plán počítá se snížením rozpočtů obou veřejnoprávních institucí zhruba o 15 procent, což představuje celkový pokles o 1,4 miliardy korun. Česká televize a Český rozhlas by kvůli tomu musely výrazně omezit výrobu pořadů a propustit 450 až 700 zaměstnanců. Podle iniciativy Veřejnoprávně tato změna zásadně oslabí finanční stabilitu i nezávislost médií a navíc povede k omezení poskytované veřejné služby. Vláda však celý proces obhajuje plněním předvolebních slibů a nutností šetřit. Koaliční politici zároveň odmítají, že by byla nezávislost médií v ohrožení. Poukazují na to, že podobný rozpočtový model financování úspěšně funguje i v jiných státech Evropské unie.

Demonstrace i stávka. Spor o veřejnoprávní média dál eskaluje

Spor kolem reformy mezitím paralyzoval i samotné vysílání. Kroky kabinetu totiž vyvolaly ostrou vlnu odporu, která po nedělní tisícové demonstraci v ulicích vyvrcholila pondělní čtyřiadvacetihodinovou výstražnou stávkou zaměstnanců České televize a Českého rozhlasu. Zatímco opozice mluví o otevřeném útoku na nezávislost médií, za obě instituce se vedle umělců a neziskových organizací postavili také někteří ombudsmani. Vládní koalice však i přes sílící tlak trvá na tom, že od plánovaných změn neustoupí.

Nejčtenější

Investiční horské apartmány: proč jejich obliba mezi investory roste

Nemovitosti v horských střediscích patří mezi segmenty, které si...

Vojtěch chce zakázat energetické nápoje dětem do 16 let. Koalice ale není jednotná

Praha 23. června (ČTK) - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch...

Články

Související články

Populární kategorie

fondefifondefi