Praha 24. června (ČTK) – České zdravotnictví čeká zásadní digitalizace. Ministerstvo plánuje spustit centrální sdílení výsledků laboratorních vyšetření. Slibuje si od něj úspory v řádu miliard korun ročně i konec zbytečných duplicitních odběrů. Lékaři nově uvidí historii vyšetření pacienta až pět let zpětně, což zároveň umožní spustit národní monitoring čekacích dob. Informaci novinářům oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Novela umožní sdílení lékařských zpráv a výsledků vyšetření
Sdílení se má týkat sedmadvaceti parametrů, mezi které patří například cholesterol nebo krevní cukr. V současnosti lidé a lékaři pracují jen s daty o předepisovaných lécích díky e-receptu. Samotné lékařské zprávy se ale nesdílejí. To se má teď změnit. Chystaná novela zákona o elektronizaci zdravotnictví v nejbližších dnech zamíří do připomínkového řízení. V září ji pak projedná vláda.
Nový systém bude fungovat na podobném principu jako elektronické recepty na léky. Žádanky na přístrojová vyšetření nebo rehabilitaci bude systém evidovat v centrálním úložišti. Lékaři je budou muset povinně využívat od poloviny příštího roku, přičemž laboratoře získají tuto povinnost od roku 2028. Společně se žádankami budou centrálně evidované také samotné výsledky, což vybranému lékaři umožní ověřit, zda pacienta neposílá na stejné odběry, které už v nedávné době provedl některý z jeho kolegů. Systém obsahuje záznamy o více než 400 milionech vyšetření hrazených z veřejného zdravotního pojištění od roku 2020. Tyto údaje pomáhají sledovat vážné choroby srdce, ledvin, cukrovku nebo riziko rakoviny prostaty, přičemž v budoucnu databázi doplní také váha či obvod pasu.
Nová data mají zkrátit čekání na péči a lépe rozdělit kapacity
Stát bude s těmito informacemi pracovat výhradně v anonymizované podobě a seskupí je podle věku, pohlaví, místa bydliště či zdravotních komplikací. V této formě je ministerstvo publikuje na webu a k dispozici je dostanou i zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce. Samotní občané se pak ke svým údajům dostanou přes webový portál eZdraví nebo v mobilní aplikaci EZKarta. Její novou upravenou verzi ministerstvo představí v září. V aplikaci je ale už teď možné najít e-žádanky, lékařské posudky, záznamy o očkování, seznam registrujících lékařů nebo informaci o zdravotní pojišťovně.
Celý projekt digitální reformy vyšel státní pokladnu přibližně na miliardu korun. Tato investice má pomoci zkrotit raketově rostoucí výdaje veřejného zdravotního pojištění, které letos dosahují téměř 600 miliard korun. Za poslední necelé desetiletí se zvětšily více než dvojnásobně. Hledání vnitřních úspor je tak pro resort klíčové. Ministr Vojtěch však zdůrazňuje, že přínos novinky zdaleka nespočívá jen ve škrtání duplicitních vyšetření. Stát díky získaným datům spustí zcela nový národní monitoring čekacích dob, který se stane hlavním nástrojem pro lepší plánování lékařské péče a efektivní rozdělování volných kapacit v nemocnicích a ordinacích.



