Brno 22. června (ČTK) – Letošní ročník motocyklové Velké ceny na Masarykově okruhu v Brně, který se po roční pauze poprvé netradičně uskutečnil už v červnu namísto původního prázdninového termínu, je minulostí. Třídenní motoristický svátek od pátku do neděle přilákal zhruba 171 000 fanoušků. To je přibližně o 48 000 návštěvníků méně než v loňském roce. Nižší návštěvnost MotoGP se podepsala i na situaci v okolí tratě, která byla podle policistů i strážníků po celou dobu mimořádně klidná.
Úbytek diváků ulevil dopravě, provoz houstl jen přechodně
Úbytek diváků výrazně ulevil brněnské dopravě, a to i během nedělního odpoledního odjezdu. Podle policejních statistik parkovalo včera kolem poledne u okruhu 4 650 osobních vozů a 1 850 motocyklů. Ačkoliv byl provoz po skončení závodů silný, odstavné plochy se vyprázdnily velmi rychle. Před 16:00 už motorizovaní fanoušci směr Žebětín téměř kompletně odjeli a na parkovištích zůstala poslední auta, aniž by se tvořily delší kolony. Kolem půl páté odpoledne provoz zhoustl na dálnici D1 směrem na Brno, zejména v úsecích u Kývalky a Ostrovačic a na přilehlé silnici. Blíž k městu však byla situace na dálnici podle kamerových záběrů už klidnější.
Strážnici řešili jen ojedinělé přestupky, nejvíc práce měli záchranáři
Strážníci hodnotí uplynulý víkend jako organizačně i bezpečnostně bezproblémový. Hlídky sice měly plné ruce práce s korigováním dopravy, ale díky celkově slabšímu provozu byl příjezd i odjezd fanoušků nezvykle plynulý. „Strážníci se navzdory posílenému dohledu v centru města v Bystrci i Žebětíně nemuseli zabývat ani jediným případem vandalismu, krádeže nebo silné opilosti,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Řidiči se podle něj dopouštěli pouze ojedinělých přestupků, jako je například zakázané parkování v lese. Policie dokonce nezaznamenala ani jeden případ řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek.
Kromě burácení motorů provázelo celý závodní víkend také tropické počasí. Rtuť teploměru od pátku až do neděle pravidelně stoupala nad hranici 30 °C. Horké letní dny tak daly zabrat divákům i zdravotníkům. Záchranáři museli ošetřit celkem 160 osob. Vedle drobných úrazů, bolestí nebo bodnutí hmyzem řešili lékaři nejčastěji právě kolapsy organismu způsobené vysokými teplotami.



